Наукова дипломатія у міждержавних взаєминах українців та хорватів

23 березня 2021 року, відбулася перша, весняна, сесія Українсько-хорватського академічного форуму. Це платформа для наукових дискусій із широкого кола питань українсько-хорватських відносин.

Тематика першого Українсько-хорватського академічного форуму «До питання про етногенез українців і хорватів», за словами ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігоря Цепенди, була обрана не випадково, оскільки логіка до розуміння контактів, зв’язків між Україною і Хорватією сягає давнини. І тому повернення до ґенези, до коріння взаємин українців і хорватів є особливо важливим сьогодні, а представлені доповіді визначних науковців допоможуть нам зрозуміти цю важливу для нас спільну проблему, – переконаний Ігор Цепенда.

«Ідея про те, щоб розпочати цю дискусію на науковому рівні, заслуговує особливої уваги. Бо посольство звертає увагу на потребу встановлення міжлюдських взаємин, а протягом останньої декади ми є свідками того, яку роль набуває наукова дипломатія. І в цьому контексті вона має класичну формулу, бо з одного боку дипломатія допомагає науці і ми є свідками цього, а з іншого боку наука починає допомагати дипломатії. І я переконаний, що початок цього форуму, – це добра основа для того, щоб ми розширили взаємини: і наукові, і міжлюдські. Саме на них будуються довготривалі, міцні міждержавні взаємини. Переконаний, що ми не тільки розпочинаємо добру справу, а ця справа долучиться до поглиблення наших двосторонніх взаємин», – зазначив ректор ПНУ.

На початку засідання УХАФ Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Хорватія Василь Кирилич відзначив важливість того, що вдалося акумулювати достойників України і достойників Хорватії на цю платформу, аби говорити про важливе, про засадниче, про те, що може відповісти на наші запитання – на запитання ґенетичної сув’язі українців та хорватів.

«Я маю приємність вітати вчених з мого рідного дому, з України. Знаменитих професорів, вчених, котрих знаю літами – від Харкова і до Франківська, і далі. Радо вітаю наших хорватських друзів, які розкриють нам деякі деталі, про які ми, може здогадуємося, або дискутуємо», – сказав Посол Василь Кирилич.

Українсько-хорватський академічний форум було засновано 21 жовтня 2020 року з ініціативи Посольства та спільно з науковцями України і Хорватії в рамках днів України у Загребі.

Мета форуму – розкрити ґенезу українсько-хорватських історико-культурних взаємин.

Під час засідань форуму науковці обговорюватимуть історичні, філологічні, політологічні, культурологічні, етногенетичні українсько-хорватські паралелі.

Українську частину форуму представляють зокрема вчені Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Львівського національного університету імені Івана Франка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника і Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, хорватську – вчені Загребського та Рієцького університетів.